255
287491

Christer Strömholm

(Sverige, 1918-2002)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Christer Strömholm
(Sverige, 1918-2002)

Utan titel

Signerad CHR och daterad 77. Polaroid, bildyta 24 x 19 cm. Bladstorlek 27,5 x 21,5 cm. Unik.

"- Jag älskar tingen, och sanningen bakom tingen.
Christer Strömholm har en personlig relation till varje föremål i sina bilder. Varje föremål har sin historia. Christer delar sin tid mellan Skåne, Paris och Provence, men kom upp till Stockholm för att experimentera med Polaroids direktbild i storformat. För att berätta sanningen bakom sina älskade ting.
Under tio hektiska augustidagar [1977] i en Stockholmsateljé jobbade Christer Strömholm fram sin senaste kollektion. En serie unika bilder tagna på ett helt nytt filmmaterial. Christer blev den första i Skandinavien, t o m en av de första fotograferna i Europa, som fick möjlighet att arbeta med Polaroids nya storformatsfilm Polacolor 2 (typ 808) [...].
Han förlade arbetet till fotograf Göran Pihls studio på Bondegatan. Och utnyttjade hans Sinarkamera. För Christer Strömholm - känd för sin klassiska kombination Leica, Tri-X och D76 - var detta något väsentligt annorlunda att arbeta med. De första dagarna gick åt till att känna sig för, att 'smaka' på det stora formatets möjligheter. Bildmässigt hade han förberett sig redan tidigare, hemma på Glimminge skola utanför Simrishamn [...]. Nere i Skåne gjorde han skisser över ett 20-tal bilder han ville skapa, med de saker han ville få med i sina bilder. [...] När han väl hade bekantat sig med den nya filmen fann han att intentionerna från skisserna gick att genomföra."

Citat ur tidningen Foto och Filmteknik. Text Guy Jamais.

Formgivare