Modern Art + Design 628  –
Följ auktionen live  ⟩
Modern Art + Design 628  –
Följ auktionen live  ⟩
267
307775
Maria Friberg
(Sverige, Född 1966)
Maria friberg, “almost there, 3”, 2000.

“Almost there, 3”, 2000

Signerad Maria Friberg och numrerad AP 2/2 a tergo. Cibachrome, silikon, glas 150 x 120 cm.

Utropspris:

100 000 - 125 000 SEK

10 776 - 13 470 EUR

Klubbat pris:
90 000 SEK
Proveniens

Galleri Charlotte Lund, Stockholm.

Maria Friberg m.fl, "Maria Friberg", 2005, jämför bild i färg bild 11.

Övrigt

Upplaga 6 + 2 AP.

Bilden är en del i serien "Almost there" från år 2000, en svit om fem olika bilder med snarlika motiv av kostymklädda män som flyter omkring på rygg i poolens varma vatten.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57