Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
311
304736

Dawid (Björn Dawidsson)

(Sverige, Född 1949)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Dawid (Björn Dawidsson)
(Sverige, Född 1949)

"Negativ # 17, 1978"

Signerad Dawid och daterad 1978 a tergo. Även stämplad Copyright Björn Dawidsson a tergo. Vintage. Guldtonad polychrome, bildyta 33 x 24 cm.

Jan-Gunnar Sjölin och Galleri Camera Obscura, "Dawid", 1980, avbildad.

Dawid har ända sedan 1970-och 80-talet återkommande visat prov på konstnärlig experimentlusta och en önskan att i det slutliga fotografiet/objektet inkludera den skapande processen. Genom att i sina fotogram och kemigram återknyta till det experimentella avantgardet på 1910- och 20-talen, med konstnärer som exempelvis László Mholy-Nagy, har Dawid skapat sig ett stabilt fundament för sina omfattande ljusexperiment. Han nöjer sig inte med att se fotot som en reproduktionsmetod av ljusfenomen eller en visuell anteckning över förfluten tid. Han vill direkt påverka den process som sker när det vita ljuset omformas till svärta på fotopappret.

Formgivare