Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
350
312418

Denis Piel

(Frankrike, Född 1944)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969 - 1 160 EUR
1 110 - 1 330 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Denis Piel
(Frankrike, Född 1944)

“Imagination”, 1982

Signerad Denis Piel. Även signerad Denis Piel och numrerad 7/21 och daterad 1987 och stämplad copyright Denis Piel a tergo. Vintage. Silvergelatinfotografi, bildyta 29 x 36,3 cm. Bladstorlek 40,3 x 50 cm.

Tilläggslista

Motivet kommer att finnas avbildat i boken "Denis Piel: Moments" skriven av Denis Piel, Polly Allen Mellen och Donna Karen. Boken släpps den 4 september 2012.