Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
376
288789

Christine Ödlund

(Sverige, Född 1963)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris

Christine Ödlund
(Sverige, Född 1963)

"Thougt Form Materializing"

Utförd 2011. Akvarell 108,5 x 88 cm.

Proveniens

Milliken Gallery, Stockholm.

The Armory Show, Miliken Gallery, "Thought Forms Materializing", New York, 3 - 6 mars 2011.

Christine Ödlund nominerades till Dagens Nyheters Kulturpris 2011.

”På den omdiskuterade Modernautställningen 2010 hörde Christine Ödlund till de få konstnärer som hyllades unisont. Hon deltog med ”Thought forms”, böljande, målade bilder av ljud. Verket är inspirerat av de tankeformer som den engelska 1800-talsteosofen Annie Besant gav ut en bok om år 1901. Hon uppfattade ljud som färgformationer.”

Sanna Torén Björling, Dagens Nyheter, 4 mars 2011