Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
39
310196

POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-31", E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 740 - 1 940 EUR
2 000 - 2 220 USD
Klubbat pris
21 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Mörkbrunt läder, mattpolerat fjäderstål, E Kold Christensens signum.

Sittkuddens sida med reva, fläckar och slitage

Modellen formgiven år 1958.