39
310196

POUL KJAERHOLM, fåtölj, "PK-31", E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 580 - 1 750 EUR
1 640 - 1 820 USD
Klubbat pris
21 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Mörkbrunt läder, mattpolerat fjäderstål, E Kold Christensens signum.

Sittkuddens sida med reva, fläckar och slitage

Modellen formgiven år 1958.