Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
399
285436

Ulrik Samuelson

(Sverige, Född 1935)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Ulrik Samuelson
(Sverige, Född 1935)

"Panzar dubbla"

Signerad Ulrik Samuelson och numrerad 22/110. Utförd 1969. Trä och metal. Höjd 65, längd 40 cm.

Douglas Feuk, "Ulrik Samuelson", SAK, 1997, avbildad sid 44.

Formgivare

Samuelson, Ulrik f.1935. Svensk målare, tecknare, skulptör. Studier vid Konstfack och Kungliga Konsthögskolan 1957-1962 . Professor där 1970-1978. Är en uppmärksammad representant för 60-talets radikala konstnärsgeneration. Nydada, pop, konceptuellt orienterad konst och minimalism stakade ut nya vägar för viljan att kringgå den traditionella konstens konventioner och uttryck. Ulrik Samuelsons konstnärliga kännemärke är raffinerade ytor, siden, mahogny, glänsande svart plast, guld, marmor allt i utsökt materialbehandling. Många av hans verk är symboliskt laddade och bilderna och installationerna kretsar kring motsättningen död och sexualitet, lust och förgängelse. Hans största verk är utsmyckningen av Kungsträdgårdens tunnelbanestation, där han speglar historia, samtid och arkeologi i ett bergsrum, som torde vara det mest bearbetade av alla konstnärliga gestaltningar i tunnelbanan. 1991 erhöll han Prins Eugen medaljen samt 1998 första pris i Carnegie Art Award.