405
294598

Kjartan Slettemark

(Norge/Sverige, 1932-2008)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Kjartan Slettemark
(Norge/Sverige, 1932-2008)

"Nixon Emalj Vision, MOR"

Signerad Kjartan. Utförd 1973. Emalj och glas på plåt. Höjd 60, bredd 50, djup 2 cm.

Proveniens

Privat samling.

Haugar Vestfold Kunstmuseum, Norge, 2003.

Ganska snart efter att affischen ”Nixon med kaffekopp / Gevalia dricks mest /Moderna Museet Öppet Alla Dagar” kommit till så överfördes bilden till en silkscreenram på Konstnärernas Kollektivverkstad i Stockholm. På kollektivverkstan fanns en brännugn för stora emaljplåtar och Kjartan såg genast detta udda konstmediums outforskade möjligheter. De lysande blanka färgytornas klarhet och glans fanns inte att finna vare sig i screentryck på papper, tyg eller målarduk.

Till emaljverkstans övriga konstnärers förvåning och ibland förfäran började Kjartan strö glaspärlor över plåtarna innan de åkte in i ugnen där glaset smälte på emaljplåten och sammansmältes med den upphettade emaljfärgen. En hel del av glaspärlorna trillade dock av plåtarna och förenades istället med de glödande metallspiralerna på ugnens värmeelement vilka givetvis slocknade en efter en och fick bytas ut till en ansenlig kostnad för den fattiga kollektivverkstan. Så skaffade Kjartan sig sina vänner och fiender i konstvärlden. De som älskade hans konstverk och de som ifrågasatte hans roll som ”Konstnären som gör vad som faller honom in” vilket gjorde honom både eftertraktad och fruktad av landets museichefer.

Att han under denna period drev galleriet ”Moderata Museet” på Bellmansgatan på söder förklarar förekomsten av otaliga varianter på Moderat-M:et som med sina av linjer sammanfogade runda prickar lät sig formas till allehanda bakverk och maträtter på Kjartans ”Bageri och Konstitori” som Moderata Museet under en period även kallades. På emaljplåtarna skrev Kjartan även korta ord och meningar där Moderat-M:et hade sin givna plats. På den aktuella emaljen ”MOR” hade Kjartan först tänkt skriva MORD men hejdade sig inför den oväntade kosmiska uppenbarelsen som han uppfattade som en hälsning från sin älskade mor som då - över hundra år gammal - fortfarande bar vatten över det norska fjället där Kjartan växte upp. Så för att ”MOR” inte skulle känna sig ensam gjorde han även en plåt med ”MORMOR” och en med ”MORMORS MOR”.

Formgivare

Svensk skulptör, objektmakare, grafiker, videokonstnär etc. med norskt ursprung. Studier vid Statens Kunstakademi i Oslo, Gerlesborgsskolan och Kungliga Konsthögskolan 1969-1965. Erhöll 2003 Konstakademins pris för sina självutlämnande experiment. Han blev känd för sin politiska konst under 1960 och 1970-talen. Främst arbetade han med konceptkonst, videokonst och diverse mer eller mindre happening-artad konst. Ett av Slettemarks många konstprojekt var mikronationen Kjartanistan, en icke-territoriell stat som utfärdar egna pass och där han själv är statsminister. Under 1970-talet uppmärksammades han efter att ha rest runt i Europa och USA med ett pass där passfotot var ett montage av ett fotografi av Richard Nixon och hans eget hår och skägg, vilket han själv såg som ett sätt att sudda ut gränsen mellan konsten och livet. När Malmö konsthall invigdes 1975 dök Slettemark upp som en skällande pudel, i syfte att visa hur konstnärer ofta låter sig bli knähundar. (Den pudelkostym, som Slettemark då använde, finns numera i Moderna museets samlingar).