435
292036

Öyvind Fahlström

(Sverige, 1928-1976)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Öyvind Fahlström
(Sverige, 1928-1976)

"Section of World Map - A Puzzle"

Signerad Öyvind Fahlström och numrerad 98/100 a tergo. Utförd 1973. Silkscreen på opak vit vinyl, skuren och försedd med magneter. Vit metallskiva att fästa pusslet på. Totalt 51 x 81,5 cm. Tryckt av Styria Studio, New York (Adolf Rischner, master printer). Utgiven av Multiples, Inc. New York.

Proveniens

Galleri Östermalm, Stockholm.
Privat samling.

Galleri Ahlner, Stockholm, 1976.
BAWAG Foundation, Wien, 2001.

Många av de verk som vi idag förknippar med Öyvind Fahlström har en tredimensionell karaktär. Detta är verk ur hans senare produktion från 1960 och 70-talet, de tredimensionella detaljerna är antingen fastmonterade eller installerade så att de går att förflytta över bildytan.

Troligen var det kanske just därför som Fahlström ofta valde att arbeta på detta sätt. Han skapade konstverk som mer påminde om brädspel, vilka han laddade med en taktil känsla som triggade betraktaren. Tanken var att personen som stod inför bilden skulle känna ett habegär till att få gå fram och röra vid verket, göra om det, röra till eller ordna upp det kaos han kanske hade som intention att med just den bilden belysa.

Han blev genom sina bilder en historieskrivare, ofta handlade problemen om världens I- och U-landspolitik under 60- och 70-talet. Han vill med sina konstverk göra betraktaren uppmärksam på den missgynnsamma utveckling som skedde i u-länderna på grund av västvärldens uttömmande av fattigare länders naturtillgångar.