442
300051

Monica Sjöö

(Sverige, 1938-2005)
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 100 - 7 850 EUR
6 390 - 8 210 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Monica Sjöö
(Sverige, 1938-2005)

"Past and Present"

Signerad Monica Sjöö och daterad 1970 a tergo. Olja på pannå 120 x 240 cm.

Proveniens

Privat samling.

Lunds konsthall, ”Kvinnfolk”, 1974.
Kulturhuset, Stockholm, ”Kvinnfolk”, 1975.
Alexandra Palace, London, 1977.

Monica Sjöö föddes 1938 i Härnösand men flyttade med sin mor till Stockholm i början av 50-talet. Sjöö utbildade sig aldrig inom konst på någon konstskola, men arbetade som assistent åt Siri Derkert 1966-67. Sjöö hade sin första utställning på ett litet galleri i Bristol 1964, och utställningen blev utskälld av besökarna. De hade inte sett något liknande förut, och ansåg inte att hennes expressiva bilder kunde kallas konst, och än mindre något som skulle visas offentligt.

Under åren 1965 – 67 bosatte hon sig återigen i Sverige för att engagera sig i Vietnamrörelsen. Hon gjorde ett par utställningar; bland annat på Galleri Karlsson år 1967, där hon visade radikalfeministiska bilder. Det kanske mest iögonfallande verket på denna utställning var en väggskulptur med en mansunderdel vars kön delvis var amputerat, samt inklätt i en trasig konservburk.

Sjöö såg sig själv som anarkofeminist, hon engagerade sig militant och reste runt i flera städer i Europa för att delta i demonstrationer. Hon ville med sitt engagemang visa sitt misstycke mot det patriarkala samhället och den underordnade roll som så många kvinnor tilldelades på grund av sitt kön. Vid en demonstration i Italien blev hon så pass våldsam att hon greps av polisen och satt i häkte. Sjöö visade delvis sitt hat mot det mansdominerade samhället genom att själv bete sig som de män hon avskydde mest.

1968 flyttade Sjöö tillbaka till Bristol och startade den första ” Women's liberation group” i Bristol tillsammans med en grupp andra engagerade personer. Det var även detta år hon målade sin idag mest kända målning; ”God giving birth”. Första gången målningen visades år 1970 i St. Ives stadshus skapade den starka reaktioner, och Sjöö blev återigen anmäld av flera personer som ansåg det högst olämpligt att porträttera en förlossning.

Några år senare visades återigen målningen ”God giving birth”, nu på grupputställningen ”Womanpower – 5 woman – artists” på Swiss cottage library i London. Reaktionerna på utställningen var än en gång sådana att de resulterade i flera åtal för Sjöö. Under åren 1974 och 1975 hade hon en central del i vandringsutställningen ”Kvinnfolk” som visades på Kulturhuset i Stockholm, Lunds konsthall och Malmö konsthall.

År 2006 lanserade Moderna Museet en vision om att förvärva viktiga verk av kvinnliga konstnärer, projektet kallades ”det andra önskemuseet”. Lars Nittves önskan var att museet skulle få ihop 50 miljoner från donationer för inköp till museets samling, då man ansåg att det rådde en stor brist på verk av kvinnliga konstnärer. Totalt erhöll museet 42 miljoner kronor. Av de 14 konstnärer som köptes in var två av dessa svenska; Tora Vega Holmström och Monica Sjöö. Det verk Moderna Museet köpte in av Sjöö är ”I kosmos inom hennes livmoder” från 1971, från samma serie målningar som ”Past and present”. ”I kosmos inom hennes livmoder” – till skillnad från ”Past and present” - visades dock aldrig på någon av Sjöös större utställningar under 70-talet.