Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
447
307610

Sten Eklund

(Sverige, 1942-2009)
Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
7 750 - 8 720 EUR
8 870 - 9 980 USD
Klubbat pris

Sten Eklund
(Sverige, 1942-2009)

Utan titel

Signerad SE och daterad -69. Akryl på plexiglas i två skikt 56,5 x 90,5 cm inklusive originalram.

Proveniens

Galerie Aronowitsch, Stockholm

Galerie Aronowitsch, Stockholm, "Sten Eklund - Till minne av”, 9 januari - 3 februari 2010.

Formgivare

Sten Eklund, svensk målare och grafiker. Utbildad 1966-1971 vid Konstakademin. Han är känd bland annat för sitt arbete med den fiktive 1800-talsbotanikern J M G Paléen och Kullahusets hemligheter där 53 handkolorerade kopparstålstick med tillhörande skulpturer ingår. Bildberättelsen är ett märkligt konstprojekt. Redan tidigt hade Eklund fascinerats av obegripliga apparater och konstruktioner som han målade på glas eller duk. I akvarell eller gouahe har han i Duchamps anda gjort märkliga bataljmålningar och andra scener befolkade med mekaniska figurer.