Betsad bok, korslagd tvärslå, sits klädd i grönt originaltyg.
Slitage, fläckar.
De gifta arkitekterna Tove & Edvard Kindt-Larsen studerade för nestorn Kaare Klint i slutet av 1920-talet och dennes påverkan kan ses i deras tidiga möbler. De öppnade eget arkitektkontor år 1945.