469
298894

Cecilia Edefalk

(Sverige, Född 1954)
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
35 700 - 44 700 EUR
37 900 - 47 400 USD
Klubbat pris
390 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Cecilia Edefalk
(Sverige, Född 1954)

"The Pool"

Signerad Cecilia Edefalk och daterad 2004 a tergo. Duk 148 x 198 cm.

Proveniens

Galleri Brändström och Stene, Stockholm.

Lunds Konsthall, "Ceci", 24 maj – 24 augusti 2008

Den okända kvinnans ljusa kropp skall snart översköljas av det till synes mycket mjuka och sidenmatta vattnet. Ytorna skimrar av ljus och den gestalt som sakta framträder har något vilsamt över sig trots att hon är fångad mitt i en rörelse styrd av jordens dragningskraft. Målningens förebild, ett fotografi, hittade fram till konstnären genom slumpens förtjänst och arbetet med bilden följer den röda tråd som går genom Edefalks konstnärsskap – en förmåga att upptäcka och ta till vara de små detaljerna för att sedan noggrant undersöka dem på djupet. Edefalks verk handlar alltid om förhållandet mellan fotografi, måleri och betraktandets existentiella kvaliteter och pendlar mellan porträtt och spegelbild, arketyp och ikon, mellan original och kopia. ”The Pool” har flera systermålningar där den dykande kvinnan avbildats i olika nyanser av vitt och grått. Ingen av bilderna är den första eller den sista i serien utan de bildar tillsammans en helhet som är typisk för Edefalks sätt att arbeta. Motivet repeteras för att ge bilden större genomslagskraft och understryka målningarnas särdrag samtidigt som dess färglöshet sätter fokus på måleriet och dess tunna lager av verklighet.

Ur utställningskatalogen "ceci" Cecilia Edefalk, Lunds Konsthall, 2008:

Ingen spegel

Vintern 2001 promenerade jag Skeppsbron utmed Gamla Stan mot Slussen och förundrades av spegelbilden av staden i vattnet. Det var en absolut vindstilla natt. Mötet mellan land och vatten blev en tunn linje, som om man pressat två spegelskivor mot varandra. Inte en krusning på vattenytan.
Tom.
En impuls att fotografera fick mig att gå ned till vattenbrynet vid min ateljé några veckor senare. Det var mycket kallt, vattnet hade tjocknat och isen hade börjat lägga sig som en tunn oljig hinna. Jag valde en viss sten att stå på under en tårpil och höjde kameran mot ögat för att ta ett fotografi. I samma andetag såg jag en vit papperslapp ligga på ett bestämt sätt på en annan sten intill mig. Jag böjde mig ner och tog upp lappen, vände på den för att se vad det var.
Det var ett svart-vitt fotografi och när jag såg motivet, en naken kvinna som dök ner i en pool, blev jag häpen. Kompositionen är perfekt, hon klyver vattnet med fingertopparna och kroppen är fortfarande över vattenytan. Ett fruset ögonblick. Fotografiet måste ha tagits på natten för omgivningen var mörk men poolen var upplyst. Det saknade signatur.

                                    Cecilia Edefalk
Formgivare

Cecilia Edefalk, svensk bildkonstnär född i Norrköping. Hon utbildade sig på Konsthögskolan i Stockholm, Birkagårdens Folkhögskola och Konstfack i Stockholm. Galleriutställningen ”En annan rörelse” 1990 blev hennes stora genombrott. Några av hennes mest kända verk är ”Baby” och ”Dad”. Edefalk undersöker i sitt måleri det raster genom vilket vi upplever verkligheten. Hon arbetar långsamt och inkännande och har medvetet haft en liten produktion. Utgångspunkt för hennes måleri är ofta en upplevelse, eller en känsla men kan även vara såväl ett träd som ett fotografi eller en reklambild. Edefalk arbetar länge med sina motiv, vänder och vrider och arbetar i serier. Hittar hon något intressant så släpper hon det inte förrän motivet är helt uttömt för henne. Idén med dessa omtagningar presenterades första gången vid debuten 1990 i där samma motiv ”En annan rörelse” upprepades sju gånger. ”At the moment”, som är ett motiv med filmparet Helan och Halvan samt ”Näsa” är andra exempel på sviter där Edefalk avbildat samma motiv i olika versioner. Under senare år har hon även arbetar med installationer, skulptur och fotografi.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?