Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
484
302627

Barbro Bäckström

(Sverige, 1939-1990)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
24 200 - 29 100 EUR
27 700 - 33 300 USD
Klubbat pris

Barbro Bäckström
(Sverige, 1939-1990)

Utan titel

Signerad BB och daterad 1970. Formgjuten plast. Höjd 128, längd 186, bredd 24 cm.

Formgivare

Barbro Bäckström var en svensk skulptör och bildkonstnär född på Djurö i Stockholms skärgård. Hon studerade vid Konstfack i Stockholm. Bäckström är främst känd för sina skulpturer och reliefer utförda i järnduk. Hon har skapat en mängd offentliga skulpturer, många av dem finns i Malmö och Lund. Formerna som Bäckström arbetar med hämtar hon från naturen. Med järnduk formade hon människofigurer, ofta kvinnor, detaljer av kroppar till poetiska visioner. Lätta som tunna tygskynken hänger de fritt i rummet med ljuset som spelar genom nätet och skapar skuggor, djup och stor skönhet. Materialen är ofta aluminium, brons och järn.