Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
498
286362

Lars Englund

(Sverige, 1933-2025)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969 - 1 160 EUR
1 110 - 1 330 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Lars Englund
(Sverige, 1933-2025)

"Pars pro toto"

Signerad Englund och daterad -77. Plast och nitar. Höjd 38, bredd 30 cm.

Formgivare

Englund, Lars, 1933-2025, svensk målare och skulptör. Studier för Vilhelm Bjerke-Petersen 1950-51 och för Fernand Leger 1952. Han gör arbeten i sträng konstruktiv anda, ofta med karaktär av en böljande vågrörelse. Lars Englunds skulpturer kan tyckas vara begränsade till några få former, som varieras hela tiden i nya strukturer. Skulpturerna konstruerar han ofta i hängande former, där han utnyttjar en grundform, som han sedan bygger ut och kombinerar till nya helheter. Englunds skulpturer och objekt har ställts ut över hela världen och han har representerat Sverige vid flera biennaler och andra internationella utställningar.