Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
315798

HANS J WEGNER, fåtölj "Ox-Chair", sannolikt tillverkad av AP-stolen, Danmark 1960-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Vitt skinn med mörkblå kanter, underrede av förkromat stål.

Slitage, krackeleringar, revor.

Tilläggslista

Sannolikt producerad av AP-stolen; probably produced by AP-stolen.

Proveniens

Harry Schein. Inköpt på 1960-talet.

Modellen formgiven år 1960.