303859

GILBERT WATROUS, golvarmatur, Heifetz Mfg. Co, sannolikt licenstillverkad av Bergboms, Sverige 1950-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Svartlackerad plåt, mässing, blyvikt. Längd lampstativet 152 cm.

Smärre slitage.

Tilläggslista

Sannolikt licenstillverkad i Sverige av Bergboms/ Probably made in Sweden by Bergboms, on license.

Museum of Moderna Art (MoMa) New York, liknande modell finns i samlingarna.