Madeleine Pyk – en samling F769
72
302122

YRJÖ KUKKAPURRO, fåtölj "Karuselli", Haimi Finland 1970-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Snurrbar, vitt glasfiber, med förkromad stålram, klädd med vitt skinn. Etikettmärkt Design YRJÖ KUKKAPURRO Haimi Made in Finland.

Slitage.

Modellen formgiven år 1963-64 och producerades först av Haimi. År 1980 etablerades firman Avarte och Kukkapuro blev firmans huvuddesigner och modellen Karuselli har producerats här fortsättningsvis.