75
296215

MARTIN OLSEN, fåtöljer, ett par, Vik & Blindheim, Norge, 1950-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 820 - 2 280 USD
Klubbat pris
52 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Svängd rygg och sits, stoppad, ljusblå klädsel, rundsvarvade ben och armlän av bok.

Slitage, knappar samt pluggar saknas, lösa knappar finns.

Modellen formgiven år 1952-53 producerad hos firman Vik & Blindheim, i Sykkylven, Norge.