10
295636

Oscar Björck

(Sverige, 1860-1929)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
27 000 SEK
Oscar Björck
(Sverige, 1860-1929)

"Sydstranden, Skagen"

Signerad Oscar Björck. Utförd 1882. Duk 22,5 x 31,5 cm.

Proveniens

Tidigare i fil. dr Emil Hultmarks samlingar, Stockholm.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Oscar Björck. Minnesutställning", 4-26 jan 1930, kat nr 8.