8342104 bukobject
  • 8342104 thumb
  • 8329292 thumb
  • 8325890 thumb
  • 8349414 thumb
317496

1081. DIADEM/DIAMANTRIVIÈRE, antikslipade diamanter, tot.

Ca 40 ct, granater och orientaliska pärlor. Dragsted, Köpenhamn,1930.

Platina och 18k guld, dekor av mittrosett med naturlig pärla, 9 mm, och girlander av droppslipade granater och gammalslipade diamanter, tot ca 15 ct. Övre dekorraden av totalt 83 antikslipade diamanter, tot. ca 25 ct, varav mittsten ca 1.60 ct, utgör ett exklusivt diamantrivière, från sekelskifte 1900. L. 45 cm. Diademets höjd 7 cm, bredd 28 cm. Etui.

Följerätt
Nej
Proveniens

Prins Viggo(1893-1970), greve av Rosenborg, och son till Prins Valdemar, lär enligt information ha låtit tillverka

det fantastiska diamantdiademet i början av 1930-talet, hos Hofjuveler Dragsted, till sin hustru, den danska prinsessan Viggo (1895-1966), Eleanor Green, grevinna av Rosenborg. Tron har varit att de röda stenarna är rubiner varför diademet i litteratur omnämns som en 'rubinkokoshnik'. Det har dock visat sig att de röda stenarna är granater. Firman lär ha producerat flera utkast till diademet och enligt dem skulle stilen vara rysk. Paret fick inga barn och diademet har därför gått i arv via Prinsessan Margaretha (1899-1977) född svensk prinsessa men blev dansk prinsessa pga giftemål, (vars mor var svenska prinsessan Ingeborg), vidare till greve Fleming Valdemar of Rosenberg (1922-2002) och därefter i nedstigande led till nuvarande ägare.

Utropspris
1 400 000 - 1 600 000 SEK/149 253 - 170 575 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Juvelerne i det danske kongehus, Bjarne Steen Jensen, Nyt Nordisk Forlag 2002, sid 132-133.