1128
312377

ÖRHÄNGEN, rosenslipade diamanter och orientaliska pärlor, sekelskifte 1900.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Guld/silver. Omarbetade till skruvmekanism. L. 4,2 cm.

Proveniens

Enl. familje tradition var dessa örhängen en gåva av Kejsar Wilhelm II, som vid gåvotillfället var på landsflykt i Holland vid tidigt 1930-tal, till Friherrinan Germa von Essen, född von Lüttwitz, som då var guvernant åt familjens barn.