115
304247

Ivan Aguéli

(Sverige, 1869-1917)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
Ivan Aguéli
(Sverige, 1869-1917)

Landskap från Egypten

Signerad på arabiska "Abdalhadi" (Vägledarens tjänare). Blyerts på papper 13 x 19 cm.

Proveniens

Stadsläkare Carl Friberg, Fribergska villan, Smedbroplan 2, Sala.
Doktor Marianne Wistedt, Lidingö (i gåva från ovanstående 15 maj 1947).
Professor Gösta Garpe, Lidingö.
Därefter i arv fram till 2011.

Gåvobrev från Carl Friberg till Marianne Wistedt medföljer.

Utförd under konstnärens andra vistelse i Egypten 1902-1909 eller under sista vistelsen där senhösten 1913 - januari 1916. Under Aguélis andra vistelse i Egypten konverterade han till islam och tog sig det muslimska namnet Abdalhadi. Första gången Aguéli publicerade sig under sitt nya namn var i december 1910. Den aktuella teckningen är en av få kända verk av Aguéli som är signerade just på arabiska.

Teckningens ursprunglige ägare Carl Friberg tillträdde tjänsten som förste stadsläkare i Sala 1895. Anna Aguéli, Ivan Aguélis mor, var en av hans patienter. Konstintresset vaknade sent hos Friberg. Han var över 50 år gammal när han gjorde sina första inköp. Friberg kom att tjäna som Sala konstförenings förste ordförande, vilken bildades 1941. Carl Fribergs kända samling av målningar och teckningar av Aguéli donerades av honom till Nationalmuseum på villkor att de skulle deponeras i Aguélimuseet i Sala. Den Fribergska samlingen är den största av Aguélis verk i Sverige och innehåller 32 målningar och 11 teckningar. Ursprungligen ägde Friberg 12 teckningar av Aguéli. Denna teckning är således det enda verk av Aguéli som lämnat Fribergs samling.