Madeleine Pyk – en samling F769
1399
306375

CYLINDERUR, André Hessén, Paris, 1780-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Boett i guld med krans av orientaliska pärlor, rosenslipade diamanter på visare, romerska siffror. Signerat urverk Hefsen à Paris. Emaljbakstycke saknas. Funktion garanteras ej.

Tilläggslista

Uret är ett cylinder ur.

André Hessén, (1745-1805), eller Anders Bengtsson som var hans ursprungliga namn, begav sig 1767 till Paris för att göra sig ett namn som urmakare. Han gjorde sig känd och respekterad och både upplevde och överlevde den franska revolutionen. Urmakeriet stod på en höjdpunkt i 1700-talets Frankrike, hovet gynnade urmakarna som yrkesgrupp. Hessén var en aktiv och begåvad man, entreprenör och affärsman. Hans urproduktion var känd och respekterad i Frankrike, där hans arbeten återfinns i museerna men också i övriga Europa och USA.