1446
292263

VINKANNA med LOCK, biskviporslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Godronnerat klockformat liv dekorerat med lotus, pip med monstermaskaron, handtag imiterande tigersvans. Höjd 14 cm.

Lagad. Pip med liten nagg, bränningssprickor.

Tilläggslista

Restored.

Proveniens

Purchased at Viktoria Lindströms Antikhandel, Stockholm, 1966. Previously in the Collection of Mrs. Nellie Ionides, Sothebys 1964.