1482
316248

SKÄRMAR, tre stycken, delvis Hardwood. Qing dynastin (1644-1912).

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 420 - 1 710 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris

Genombruten dekor av buddhistiska symboler, lyckotecken ("Fo"). Delvis förgyllda och bronserade. Fristående. Längd 108, höjd 64 cm.

Slitage, mindre skador, utbytta och senare metallelement.

Proveniens

Kinesiska Magasinet, Stockholm.