313940

149. CARL MILLES, "Solglitter", "Najad på delfin".

Signerad C. Milles och numrerad 2/12. Gjutarstämpel Danske Billedhuggeres brocestøber. Grönpatinerad brons. Höjd 79, bredd 71 cm. Originalet utfört 1917-18.

Följerätt
Ja
Proveniens

Axel Linds Kunstmuseum Grenen, Skagen, Danmark.

Utropspris
600 000 - 800 000 SEK/63 965 - 85 287 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Tilläggslista

Numrerad 2/12. Gjutarstämpel Danske Billedhuggeres brocestøber.

M.P. Verneuil, "Carl Milles - Scupteur Suédois", Brysell, 1929, jmfr. plansch 23 och 24.
Henrik Cornell, "Milles skönhetsvärld",1957, jmfr. bilder nr 11-12.

Henrik Cornell, Sveriges Allmänna Konstförening, "Carl Milles", 1963, sid 49.
Henrik Cornell, "Carl Milles - hans liv och hans vänner", 1968, sid. 49.
Red. Eva och Axel Lind, "Grenen Kunstmuseum, Skagen",1977, auktionens nr avbildad som omslag, omnämnd sid 85.
Erik Näslund, "Carl Milles - en biografi", 1991, sid 178.
Red. Axel Lind, "Grenen Kunstmuseum - 20 års jubileumskatalog", auktionens nr som färgbild på helsida sid 84, omnämnd sid 80.

Övrigt

År 1917 tillkom en av Carl Milles mest berömda skulpturer – ”Solglitter”. Najaden som rider fram på sin delfin lär ha varit en av konstnärens egna favoriter. Carl Milles är känd som fontänernas mästare och samma år skapade han även "Lilla Tritonen" och "Lilla najaden". Hans tidigare verk innehöll en större tyngd men nu lättades formerna upp och blev mer svävande. Havsgudar, tritoner, nymfer, sjöjungfrur, delfiner, fiskar och odjur som motiv passade Milles som ville uttrycka det frigjorda. Han bearbetade najadens tema i Susanna-fontänen från år 1916 och skapade den på delfinen framstormande ”Solglitter”. Hårets och simfenornas fladdrande ornament fyller verket med en svävande rörelse och en livlighet som tycks trotsa tyngdlagen. I offentlig miljö finns "Solglitter" på gården till den av Tengbom år 1940 ritade byggnaden som tillhör Svenska Institutet i Rom.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lisa Gartz

Lisa Gartz
Chef konstavdelningen, specialist skulptur och äldre konst

+46 8-614 08 59
lisa.gartz@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto