Kan inte nå servern
157
313946

Carl Milles

(Sverige, 1875-1955)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
52 300 - 69 700 EUR
54 700 - 73 000 USD
Klubbat pris
Återrop
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Lisa Gartz
Stockholm
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Carl Milles
(Sverige, 1875-1955)

"Gud på himmelsbågen"

Signerad Carl Milles. Gjutarstämpel Gunnar Pettersson Fud. Grönpatinerad brons. Höjd 330 cm.

Proveniens

Axel Linds Kunstmuseum Grenen, Skagen, Danmark.

Litteratur

Henrik Cornell, "Carl Milles - hans verk", 1957, sid 163-169.
Red. Eva och Axel Lind," Grenen Kunstmuseum, Skagen",1977, avbildad sid 5 och 43, omnämnd sid 74 och avbildad helsida sid 75.
Erik Näslund, "Carl Milles - en biografi", 1991, jämfr. sid 304-305 och 307.
Red. Axel Lind, "Grenen Kunstmuseum - 20 års jubileumskatalog", 1998, auktionens nr avbildad och omnämnd sid 25.

Övrig information

Under Carl Milles två decennier i USA genomgick konstnären en serie faser i sitt skapande. Han flyttade dit redan 1931 och fick en professur på Cranbrook Academy of Art. Hans internationella genombrott hade skett redan tidigare men efter flytten blev han även uppmärksammad för den större amerikanska publiken Inte minst genom de stora verken han utförde under sin senare tid, på 40-50-talen. Bland dessa skulpturgrupper bör framförallt nämnas exempelvis ”Uppståndelsefontänen” i Washington eller Delawaremonumentet i Wilmington.
Ett annat stort verk från denna tid är ”Gud på himmelsbågen”, vars komposition Milles arbetade med 1946-47. Auktionens nummer är en förstudie till det förslag av fredsmonument som Milles komponerade för FN:s byggnad på Manhattan i New York. Tanken var att skulpturen i New York skulle vara tio gånger större och att en vattenstråle skulle forsa ur toppen ut i East River så att en båge bildades i form av en parabelformad kurva. Dåvarande generalsekreteraren Tryggve Lie beställde förslaget men verket kom dock aldrig till utförande i full skala. Skulpturen var menad som en fredssymbol och som en hyllning till bildandet av FN.
En tre meter hög förstudie finns på Millesgården på Lidingö, liksom auktionens nummer.
I Nacka Strand vid inloppet till Stockholm finns det också idag en arton meter hög variant med vatten, i sin slutliga utformning av konstnären Marshall M Frederick, tidigare assistent till Milles. Frederick arbetat efter de ursprungliga ritningarna och förstudierna.
I flera bevarade skisser kan man se hur Milles arbetade med att forma själva kompositionen. I ett förslag står Gud Fader med fladdrande mantel, i ett annat förslag flankerar kolonner vid sidorna med ”Mannen och Pegasus” på ena samt ett moln på den andra, i ytterligare ett förslag är Gud assisterad av en hel änglaarmé som svävar runt honom. Men i det slutliga utförandet har Milles renodlat skulpturen till den visionära enkelheten som var så typisk för hans verk.
Bågen föreställer himlavalvet och vid dess fot står en ängel och räcker stjärnor till Skaparen som placerar dem på himlen. Formidén var dock inte helt ny för honom. Milles hade gjort ett fredsmonument tidigare, "Vision of Peace”, fullbordad 1936, där just motivet med en person som står på en båge och placerar ut stjärnor finns på en relief. Skulpturen är placerad i Saint Paul City Hall i Minnesota i USA.
Carl Milles levnadstecknare, författaren Henrik Cornell skriver om ”Gud på himmelsbågen”: ”Det förandligande av skulpturen, som han under de sista båda decennierna av sitt liv mer och mer syftat till, hade här blivit förverkligat i högre grad och på ett originellare och för honom själv mera betecknande sätt än i något av de utförda verken.”

Formgivare

Carl Milles var en svensk skulptör född i Lägga. Han studerade på Tekniska skolan i Stockholm, på Ecole des Beaux-Arts i Paris för Auguste Rodin samt på studieresor till Tyskland, Nederländerna och Belgien. I Paris kom han att stanna i många år och försörjde sig som ornamentsnidare. Han studerade djuren i Jardin des Plantes (den zoologiska trädgården) och tog starka intryck av Auguste Rodin. Milles slog igenom med ett monument över Sten Sture i Uppsala. Han ställde ut på världsutställningen år 1900 och har senare tillägnats en separatutställning på Tate Gallery i London. Milles var professor i modellering vid Kungliga konsthögskolan i Stockholm. Välkända skulpturer på offentliga platser signerade Carl Milles är ”Gustav Vasa”-statyn på Nordiska Museet, ”Orfeusgruppen” utanför konserthuset i Stockholm och ”Poseidonfontänen” i Göteborg. Hans skulpturer är arkaiska i sitt uttryck och ofta utförda i brons eller gips. Som lärare vid Cranbrook Academy utanför Detroit i USA fick han möjlighet att utföra skulpturer åt amerikanska beställare. Regelbundet återvände Carl Milles och hustrun Olga till sitt hem Millesgården på Lidingö, som de skänkte till svenska folket.

Läs mer