1622
305273

SERVISDELAR, 17 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Bestående av sex tallrikar, sex sopptallrikar, fyra olika serveringsfat, terrin med lock, längd 38 cm. Dekor i famille rosefärger.

Nagg, spricka. (17)

Proveniens

Gustaf Adolf (1723-1789) and Catharina (1731-1796) Schmit of Olstorps gård. Thence by descent.