167
312141

Carl Frisendahl

(Sverige, 1886-1948)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Carl Frisendahl
(Sverige, 1886-1948)

"Gammalt lejon"

Signerad C. Frisendahl och numrerad 4/12 samt med gjutarstämpel Cire A. Valsuani France. Mörkpatinerad brons. Höjd 14 cm.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.

Inköpt på Bukowskis, Stockholm, auktion nr 417, 27/10 1981, kat nr 362, då omnämnd som "Lejonhane".

Gunnar Jungmarker, "Carl Frisendahl", 1964, omnämnd sid. 161, avbildad sid. 163.

Modellerat omkring 1925.

Motivet användes i den gravvård för Frisendahl som restes av hans vänner.