1746
309002

FAT, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
715 - 894 EUR
755 - 944 USD
Klubbat pris
13 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i wucaifärger av figurscen med två lärda män. Mått 14x14 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

The Stenbeck Collection. Purchased at Marchant, London.

"Den Befriade Penseln, 300 år av Kinesiskt porslin och konsthantverk". 4/6-3/9-2000. Heinola Konstmuseum och Stadsmuseum. Cat no 76.

Compare similar at the Peony Collection, Christie's 1989.