1754
309007

STEMCUP, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).

Utropspris
45 000 - 60 000 SEK
4 300 - 5 730 EUR
4 880 - 6 510 USD
Klubbat pris
52 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i underglasyrblått av fyrkload drake, längs insidans kant s.k. anhua dekor. Med tillhörande fodral, förgyllt och lackerat, Tibet 16/1700-tal. Höjd 14,5 cm. Fodral höjd 21 cm.

Tillverkningsmistor.

Proveniens

The Stenbeck Collection.

"Den Befriade Penseln, 300 år av Kinesiskt porslin och konsthantverk". 4/6-3/9-2000. Heinola Konstmuseum och Stadsmuseum. Cat no 58.