1770
309045

FAT, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Blomkalksformat, med dekor i underglasyrblått av blommor och solkors, mittfältet med ensam fiskare i båt. Diameter 21,5 cm.

Mindre kantnötning.

Proveniens

The Stenbeck Collection.

"Den Befriade Penseln, 300 år av Kinesiskt porslin och konsthantverk". 4/6-3/9-2000. Heinola Konstmuseum och Stadsmuseum. Cat no 85.