1787
308988

KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 760 - 2 200 EUR
1 870 - 2 330 USD
Klubbat pris
21 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i underglasyrblått av trädgårdsmotiv inom lövformade reserver mot fond av s.k. cracked ice. Höjd 26 cm.

Trälock medföljer.

Proveniens

The Ove Stenbeck Collection.

"Den Befriade Penseln, 300 år av Kinesiskt porslin och konsthantverk". 4/6-3/9-2000. Heinola Konstmuseum och Stadsmuseum. Cat no 1.

Compare similar at Christie's, Hatcher Collection.