Madeleine Pyk – en samling F769
1798
312124

FAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Dekor i underglasyrblått av palatsscen ur "the Romance of the Western Chamber". Undersida med hallmärke. Diameter 28,5 cm.

Ifyllda nagg.

Proveniens

The Stenbeck Collection.

"Den Befriade Penseln, 300 år av Kinesiskt porslin och konsthantverk". 4/6-3/9-2000. Heinola Konstmuseum och Stadsmuseum. Cat no 81.