1852
309917

VAS, brons. Ming dynastin, 1500-tal.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
27 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Balusterform med drakhänklar, arkaiserande dekor i relief. Insides sigillmärke. Höjd 43 cm.

Senare bottenplatta. Anlupen.

Proveniens

The Collection of Arne Nilsson, Sandviken. Purchased at Rune Frejman, Orientman, Stockholm 10/4 1985. TL-test no 85023 from Studsvik (from casting sand in one of the handels), and dated to circa 1575.