1858
309906

BODHISATTVA, brons. Sinotibetansk, 1700-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 440 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
160 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Föreställande Padmapani stående i lätt tribhanga ställning, med höger hand i abhaya mudra, samt en lotusblomman på vänster axel. Höjd 29 cm.

Slitage, monterad på träsockel.

Proveniens

The Collection of Arne Nilsson, Sandviken. Purchased at Wiréns Antikhandel, Stockholm 27/9 1991.