1867
309967

FIGURINER, ett par, elfenben. Qing dynastin, troligen Qianlong (1736-95).

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
949 - 1 420 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
17 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Stående hjortar med löstagbara horn. Höjd ca 18 cm.

Torrsprickor, slitage.

Proveniens

The Collection of Arne Nilsson, Sandviken. Purchased at Wiréns Antikhandel, Stockholm 15/1 1994. Previously in the Collection of Günther Sachs.