189
291964

Christian Krohg

(Norge, 1852-1925)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 360 - 6 100 EUR
4 560 - 6 390 USD
Klubbat pris
45 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Christian Krohg
(Norge, 1852-1925)

Hårt väder

Signerad C Krohg. Blandteknik på papp-pannå 47,5 x 66,5 cm. utförd 1919.

Proveniens

Tidigare Bjersjöholms slott.
Såld på Beijers Klassiska vårauktion 1989, kat nr 33, katalognr 173.

Oscar Thue, "Christian Krohg", 1997. Jämför bild sid 348, kat nr 242 "Alle man på däck". I text sid 216 omnämns att detta motiv utfördes i ett antal repliker och ett par varianter år 1919.