220
308763

Émile Bernard

(Frankrike, 1868-1941)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
Émile Bernard
(Frankrike, 1868-1941)

EMILE BERNARD. olja på papp-pannå, signerad Emile Bernard. Utförd 1915.

"Molosmes - Yonne" . 70 x 100 cm.
Emile Bernard, "Catalogue raisonné de l'oeuvre peint", 1982, under nummer 887.
Den finns med i Jean-Jacques Luthis "Emile Bernard, catalogue raisonné de l'oeuvre peint" (utgiven 1982) under nummer 887. Tavlan kommer att finnas med i den nya reviderade och utökade upplagan av katalogen som kommer ut senare i år.

Obetydlig krackelyr samt ytsmuts.