230
309897

MATTA, semiantik, Kayseri 169,5 x 119,5 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris

Mörkblåmelerad botten med stor polykrom blomvas och fåglar. Benvit huvudbård med palmett- och blomranka.

Vissa garner korroderade. Ställvis slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck och smärre skador.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.