248
307508

VÄVD TAPET, gobelängteknik. 292 x 406 cm. Flandern 1600-tal.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
7 270 - 9 690 EUR
8 320 - 11 100 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Polykrom palatsscen med kung Salomo och drottningen av Saba med uppvaktning och hund på en orientalisk matta. Bordyr med blomsterurnor och ranka.

Upp- och nedtill något reducerad och ihopsydd. Smutsig, fläckar, ivävda partier, smärre revor, skador, hål och lagningar. Delar av lisièren senare.