248
307508

VÄVD TAPET, gobelängteknik. 292 x 406 cm. Flandern 1600-tal.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 540 - 8 720 EUR
6 840 - 9 120 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Polykrom palatsscen med kung Salomo och drottningen av Saba med uppvaktning och hund på en orientalisk matta. Bordyr med blomsterurnor och ranka.

Upp- och nedtill något reducerad och ihopsydd. Smutsig, fläckar, ivävda partier, smärre revor, skador, hål och lagningar. Delar av lisièren senare.