251
300653

ANTIK/SEMIANTIK CHICHI, Kuba. 191 x 123 cm (samt ca 3 cm slätväv och flätverk på varje kortsida).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
13 500 SEK

Mörkblå botten med polykroma hakmedaljonger och stiliserade blommor. Mörkbrun huvudbård med chichiblomranka

Ställvis något slitage, smärre fläckar, obetydliga lagningar. Baksidan med obetydlig fällning, långsidorna med trampveck.

Jämför Eder, Doris: Orientteppiche, Band 1: Kaukasische Teppiche, München 1979, pp 316-319.