Mellanblå botten med polykrom medaljong, molnband, kartuscher, blom- och palmettslingor. Bred rödbrun huvudbård med palmett- och blomrankor. Vissa mönster knutna i silke, ljusorange silkesvarp.
Något smutsig. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidans slätväv med liten lagning och smärre skador.