262
319582

SEMIANTIK ISFAHAN PART SILK. 220 x 150,5 cm (samt en kortsida med 1,5 cm slätväv.)

Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1 400 - 1 570 EUR
1 460 - 1 640 USD
Klubbat pris
23 000 SEK

Mellanblå botten med polykrom medaljong, molnband, kartuscher, blom- och palmettslingor. Bred rödbrun huvudbård med palmett- och blomrankor. Vissa mönster knutna i silke, ljusorange silkesvarp.

Något smutsig. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidans slätväv med liten lagning och smärre skador.