Ljusblå botten med tre stora polykroma hakmedaljonger och små stiliserade blommor. Benvit huvudbård med vinglasmönster.
Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Ställvis slitage, fläckar, lagningar, obetydligt hål. Sidorna med trampveck och smärre skador.