286
296386

SEMIANTIK KESHAN/ISFAHAN FIGURAL. 205,5 x 128,5 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
33 000 SEK

Benvit botten med stor polykrom figurscen, ung härskare med mantel full av mytologiska motiv, livsträd och fågel Fenix. Bred mörkblå huvudbård med stor palmett,- blad- och blomranka.

Något smutsig, obetydliga malskador. Långsidorna med obetydliga trampveck, en kortsida med smärre lagningar och skador.