302
307699

ANTIK TALISCH-området, sannolikt. 271,5 x 104 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Smalt mittfält med polykroma växt- och blomornament. Benvit huvudbård med Talisch-rosetter och små blommor.

Det mörkbrunfärgade garnet något korroderat. Ställvis slitage, fläckar, lagningar, smärre malskador, trampveck. Skadade sidor.

Proveniens

Doktorinnan Irene Rubensson, Göteborg.