Smalt mittfält med polykroma växt- och blomornament. Benvit huvudbård med Talisch-rosetter och små blommor.
Det mörkbrunfärgade garnet något korroderat. Ställvis slitage, fläckar, lagningar, smärre malskador, trampveck. Skadade sidor.
Doktorinnan Irene Rubensson, Göteborg.